Nieswoiste bakteryjne zapalenie pochwy

Jednym z ważniejszych składników flory bakteryjnej człowieka są gram-dodatnie pałeczki bakterii kwasu mlekowego, obecne w przewodzie pokarmowym oraz w pochwie u kobiet. Mniejsza liczba tych bakterii w pochwie jest głównym powodem zapadania na bakteryjne zapalenie pochwy (https://portaldlazdrowia.pl/nieswoiste-bakteryjne-zapalenie-pochwy/). Brak bakterii kwasu mlekowego powoduje zwiększenie pH oraz rozwój (namnażanie) bakterii beztlenowych, a wówczas dochodzi do bakteryjnego zapalenie. Objawem świadczącym o rozwijaniu się zapalenia pochwy jest właśnie podwyższone PH, chociaż mogą wystąpić inne zewnętrzne objawy. Główny objaw to cuchnące upławy koloru białoszarego, dość obfite, ból przy oddawaniu moczu, bolesne węzły chłonne, skurcze, bóle krzyżowe. Trzeba podkreślić, że te objawy nie muszą wystąpić, dlatego to właśnie badanie pH jest rozstrzygające w diagnostyce.

Przyczyn nieswoistego bakteryjnego zapalenia pochwy może być dużo. Cała grupa przyczyn dotyczy podmywania się, które jest robione zbyt rzadko, niedbale lub z użyciem złych środków higieny osobistej. Do pochwy mogą przedostawać się bakterie kałowe, flora bakteryjna pochwy może być niszczona, a to prowadzi do rozwoju zapalenia. Inne przyczyny to irygacja pochwy, która niszczy florę bakteryjną, brak higieny podczas współżycia seksualnego, stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych albo obniżona odporność organizmu.

Zapalenie bakteryjne pochwy leczy się zwykle antybiotykami i wspomaga preparatami pomagającymi w odbudowie naturalnej flory bakteryjnej.